Špindl je městečko v Krkonoších, kde trvale žije přibližně 1100 obyvatel. Což zní poměrně poklidně, kdyby Špindlerův Mlýn nebyl nejnavštěvovanější horské středisko v Česku. Hledala jsem jak vlastně vznikl název a našla jsem, že roku 1765 mlynář Špindler tam přestěhoval svůj mlýn ze Svatého Petra po tom, co mu ten jeho stávající strhla voda z tajícího sněhu. Ovšem prakticky až do 16. století bylo území, kde stojí dnešní Špindlerův Mlýn nepropustným pralesem. Posléze se tam začali stahovat hledači rud a drahých kamenů, za nimi horníci a už to jelo 😊 Pozvolna začal vzkvétat i turismus, když místní začali ubytovávat poutníky a výletníky. První bouda, kterou známe dodnes, Labská bouda stojí od roku 1871 a majitelem byl Jan Harrach. Nejprve byla hlavní sezóna v létě a později se do Špindlu začali konat první komerční sjezdy na saních. No a dnešní podobu známe snad všichni. Městečko plné penzionů, hotelů, restaurací a drahých parkovišť.
Vzhledem k tomu, že Špindlerův Mlýn není zrovna low cost destinace, jsem měla pobyt zamluvený poměrně dopředu a v době mimo víkend. Určitě jsou v okolí i levnější kapacity, ale hotel Horal jsem vybrala hlavně kvůli baby friendly pověsti, která se potvrdila. Zvenku je hotel jedno velké retro, asi tak před 30 lety jsme tu byli v bazénu na škole v přírodě a podoba se moc nezměnila. Ovšem to nemluvím o vnitřních prostorech, ty prošly rozsáhlou rekonstrukcí. Při vstupu nás uvítal milý personál na recepci, vyřídili jsme vše potřebné a dostali kartičky od pokoje. Doporučuji udělat check in doma on-line, nemusíte se pak zdržovat na místě. Parkovací místa jsou kousek od hotelu, přímo před vchod je možné dojet na dobu nezbytně nutnou a vyložit bagáž. Já když jezdím bez nosičů, snažím se mít co nejméně věcí, abych to pobrala najednou včetně dítěte. No a konečně k ubytku. Pokoje jsou pěkné, prostorné a čisté. Měli jsme Deluxe pokoj – manželská postel, rozkládací lůžko, balkon, ručníky i župany a plné kosmetické vybavení v koupelně. Opravdu jsme neměli, co vytknout. Wellness je malé, ale hezké, pro děti je zde brouzdálko. Máte možnost si doplatit premium wellness (bez dětí myslím), ale to jsem nezkoušela. My jsme jeli hlavně atrakce pro děti.. Takže herna pro malé děti, dvoupatrová herna pro ty větší včetně různých prolejzaček, venkovní hřiště. Co se týká jídla, jedna velká paráda. Vařili výborně a mile mě překvapilo, že smaženého bylo po málo. Opět myslí i na děti, židličky, podsedáky, dětské talíře, příbory, prostě všechno. Za mě bylo super i ranní prosecco, jo a taky svačiny na cesty, protože pak už nemusíme utrácet za oběd, pokud nejste velký jedlíci, což mi úplně nejsme. Závěr recenze? Klidně bych se tam ještě vrátila.
OREA resort Horal je ve Svatém Petru, takže mimo centrum Špindlu, doštrachat se sem můžete z výletu pěšky, nebo busem, nebo taky samozřejmě autem. My jsme měli k ubytku zdarma lanovku na Medvědín, což jsme využili a byl to parádní výlet. K té lanovce doporučuji nezapomenout Gopass, je to pak levnější. Pokud nemáte, lze snadno vyřídit z domu on-line. A co na Medvědíně? V létě túra, v zimě lyžovačka, to je jasný, že jo. S dvouletým dítětem už tolik ne 😊 Je možnost se projít na Šmídovu vyhlídku, nebo i kousek dál a dojít do Špindlu pěšky. Vzhledem k tomu, že Kubík byl trochu marod a ani na tu vyhlídku jsme nedošli, nakonec jsme to zapíchli nahoře na hřišti a bylo to super. Dolů jsme jeli zase lanovkou. Kočárky vezmou bez problému, jen počítat s tím, že je dávají na samostatnou sedačku a může chvíli trvat, než dorazí.
Jak to tam v reálu vypadá si můžete prohlédnout na fotkách, nebo taky na videu, které jsem natočila i nastříhala a vzhledem k tomu, že to bylo poprvé, co jsem něco takového dělala, jsem na sebe patřičně pyšná 😊
A kolik to stálo? Platili jsme cca 8 700 Kč za 3 noci s polopenzí a vstupem do wellness za 2 dospělé a dítě 2 roky v Deluxe pokoji (a jeden GoPass, protože svůj jsem nemohla najít). Navíc jsem utratila jen 10 Kč za autobus ze Špindlu, když už jsem druhý den nechtěla sama tlačit z centra kočár až k hotelu. Paštiky jsme s sebou neměli, ale obří toust a jablko nám k obědu stačilo. Ovšem pokud si rádi dáte po večeři koktejl, vezměte si o pár stovek víc.
Samozřejmě skoro jako každá naše cesta s Kubou to nebylo jen růžové. První noc měl tak ucpaný nos, že děsně chrápal a moc jsme toho nenaspali, druhý den ho bodla včela – ano v říjnu na horách – a měl alergickou reakci. Všechno jsme ustáli s grácií jako vždy a když jsme dojeli domů, ptal se, kdy zase pojedeme na hory. Takže dobrý, nebylo žádné týraní dítěte, líbilo se tam nejen mně, ale i malému zbojníkovi.
Děkuji za Váš čas při čtení článku a doufám, že jsem Vám dala fajnový tip na výlet do Špindlu, který nemusí stát celý rodičák, ale samozřejmě může 😊