Rychlebské hory

Až do nedávna jsem si myslela, že jsou Rychlebské hory nebo také Rychleby součástí Jeseníků a ono jsou jen sousedé. Rychlebské hory je region, který se nachází v nejzápadnější části Slezska, v severozápadním výběžku okresu Jeseník, severozápadně od pohoří Hrubého Jeseníku. Je to jedno z nejopuštěnějších pohoří u nás, mnoho obcí zde zaniklo v důsledku vysídlení původního obyvatelstva po druhé světové válce. Rychleby jsou sice hory, ale žádné vysokohorské masivy zde nečekejte, nejvyšší hora Smrk měří 1125 m.n.m.

 

 

Nature Rychleby

 

Pro turisty zajímavá jsou hlavně horská střediska Ostružná, Ramzová a Petříkov. Dovolenou zde můžete strávit i v létě. My jsme byli v Ostružné s Kubíčkem na jeho prvním větším výjezdu, tenkrát mu byly 4 měsíce. Z Ostružné lze podniknout pěkný pěší výlet do Branné a zpátky vláčkem, v Ramzové se můžete svézt na tříkolkách ze svahu a v Horní Lipové je pěkné Zoo Park. Za prohlídku stojí i obec Lipová Lázně.

 

 

Pro milovníky cyklistiky jsou Rychleby hlavně synonymem pro Rychlebské stezky. Rychlebské stezky je síť singletrekových tras, jejíchž Základna je na okraji obce Černá Voda. Stezky se začaly budovat v roce 2009 (prvotní myšlenka padla o rok dříve) a v dnešních dnech mají několik desítek kilometrů, na své si přijdou začátečníci i zkušení jezdci. Nemusíte se bát vyrazit s dětmi, ba naopak, pro ně je to na stezkách ráj. U Základny je parádní pumptrack i pro ty nejmenší. Náš aktuálně dvouletý tam lítá „jako blázen“ dle jeho slov. Příroda Rychlebských hor je téměř nedotčená a v této oblasti s láskou k přírodě jsou zasazeny trailové trasy. Projet si můžete horskou dráhu, nebo zvolit kameny, kořeny, balvany, vyzkoušet odpočinkový trail a tyhle všechny trasy jsou sjízdné i za deště. Pokud Vás zajímá historie stezek, začíst se můžete tady.

 

Dětský trail se dá s úpravou projít i s kočárkem, nebo odrážedlem. Šla jsem pěšky od Základny přes náves směrem k rybníku U Dubu, najdete tam moc pěkný přístřešek Plavný potok, kde se dá i grilovat. Dále jsem pokračovala po modré až k Velkému rybníku a zpátky směr Černá Voda. Takže i bez kola si tu přijdete na své.

 

 

Rychlebske stezky

 

Základna je současně infocentrum Rychlebských stezek, celoodpružené kolo si zde můžete i půjčit. Pokud máte obavy a nejste si jistí svým cyklo umem, je tu bike škola a pro dětičky i bajková školka. Nechybí občerstvení (kde mimochodem skvěle vaří), cykloprodejna a mytí kol. Při nenadálém defektu Vám pomohou zkušení mechanici. Pokud se vypravíte vyzkoušet traily, nezapomeňte podpořit stezky a přispět na jejich úpravu.

 

 

 

Tím hlavním je také zázemí kempu, kde můžete přespat ve stanu, nebo autě. V Černé Vodě je možno nakoupit, zajít do cukrárny, na pečeného pstruha do Rybářské Bašti, ochutnat pivo Huhňák v Rychlebské Baště, vzít děti na parádní dětské hřiště, které najdete u fotbalového hřiště, nebo se vykoupat v nádherném lomu Rampa. 

 

Do lomu jsem se vypravila pešky s kočárkem přímo ze základny, cesta trvá pomalou chůzí necelou hodinku a cestou se můžete občerstvit v Chlastánku. Tenhle příhodný název má malé občerstvení kousek od lomu, kde se vyřádí i děti. Koupání v lomu Rampa stojí za to, není to úplně baby friendly, ale zvládnout se to dá i v jednom dospělákovi. Od místních jsem ještě dostala doporučení na lom Vycpálek, pro nás s kočárkem to bylo daleko. Ale, nebyl někdo z Vás?

 

 

Lom Rampa

 

 

Míst, která můžete v okolí Rychlebek navštívit je nespočet. Osobně jsem se vydala prozkoumat Vodopády Stříbrného potoka nebo také Nýznerovské vodopády, které najdeme kousek od obce Žulová. Já jsem jela autem, protože s kočárkem by to bylo na věčné časy, ale na kole se sem dostanete úplně v pohodě. Zaparkovala jsem zdarma u Muzea ve Skorošicích, parkoviště je značené jako placené, ovšem muzeum bylo zavřené, takže platbu nikdo nevyžadoval. Pak už jsem se vydala po zpevněné cestě is kočárkem k vodopádům, cesta je dlouhá cca 2 km a je celá mírně do kopce, zpátky je výhoda, že to sviští. Vodopády tvoří soustava kaskád a peřejí, dolní část protéká úzkou skalní soutěskou, která je špatně přístupná, rozhodně ne s kočárkem, nebo malým dítětem. My jsme se vydali k horní části, která je přístupná schodištěm, kočárek jsem tedy nechala nahoře a seběhli jsme s Kubíčkem obdivovat tuhle přírodní nádheru.

 

 

 

 

A kam dál? Podívat jsme se byli ve městě Javorník, které najdete, co by kamenem hodil směr Polsko. Parkovali jsme zdarma přímo na náměstí. Oblíbeným cílem je národní kulturní památka zámek Jánský Vrch, který se vypíná na skalnatém kopci. Možné jsou i prohlídky zaměřené na děti.

 

 

 

 

Pokud prší, můžete se s dětmi schovat do Informačního centra. Součástí je Muzeum a hlavně krásná herna, která byla otevřena v loňském roce. Herna byla čistá, uklizená, vyhrazený prostor ke svačinkám a parádní herní prvky, jak pro malé dětičky, tak pro větší raubíře. Aktuální provozní dobu mají na webu, během podzimu a zimy je zkrácená. Ceník je docela přívětivý, začíná na 50 Kč/hodina dítě nad 1 rok, platí i doprovod. My jsme byli moc spokojeni, Kubík si pohrál a rodiče si dali nohy hore.

 

 

 

 

Nalákala jsem Vás? Znáte tahle místa? Budu ráda, když mi dáte zpětnou vazbu.

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *