Jeseníky – Malá Morávka a co tam?

Tuhle lokaci jsem volila záměrně kvůli Bike Parku Kopřivná, takže tušíte správně, dnes to nebude jen o dětech. I když ten můj mrňous samozřejmě jel s námi.

 

Tahle lokalita je pro nás z Hradce Králové poměrně z ruky, takže jsem hledala ubytování. Měla nás být větší parta a já sháněla chalupu, kde si budeme moci společně posedět a pak se v soukromí v klidu vyspat. Volba padla na Chatu Viktorka. Chata má 7 pokojů až pro 18 osob a ceny jsou příjemné. Vzhledem k tomu, že je opravdu co by kamenem dohodil od sjezdovky, je to super volba nejen na zimu, ale i na letní období pro cyklisty, kteří využijí místní Bike Park.

 

Vybavení chaty  z pohledy matky neposedného chlapečka:

 

– parkování bezproblémové přímo před chalupou pro 7 aut

– úschovna kol/lyžárna

– dětské hriště na terase (houpačka, klouzačka, kamínky místo písku)

– veliká terasa, posezení a gril (krásně vidíte na děti)

– sauna je bokem u chatu, tu jsem si užila s kamarádkou a o chlapečka se postaral tatínek

– společná kuchyně je po rekonstrukci, velká (3 ledničky, 2 myčky a 2 varné desky) a parádně vybavená včetně kávovaru a třeba toustovače, nemusíte s sebou tahat ani utěrky nebo jar; nesmím zapomenout na výčepní zařízení (narážeč bajonet)

– společenská místnost ráj pro děti i dospělé, super sezení, hračky, společenské hry, televize, kulečník, šipky, fobálek a k tomu „pánská místnost“ aneb zašívárna s krbem a koženým posezením

– v přízemí je WC a sprchy, v patře jsou pak ještě umývarky a WC (vždy oddělené muži/ženy)

– sociální zařízení je původní, s čímž je potřeba počítat, když je pěkně uklizené, není co vytknout

– pokoje jsou v patře, celkem 7 pokojíků, z nichž do 4 se dá dát ještě přistýlka

– přistýlka je v kumbálu v patře, jedná se o rozkládací lehátko s matrací, dá se na něm pohodlně vyspat

 

Domluva s majiteli naprosto v pohodě, takže určitě mohu doporučit.

 

Chata Viktorka

A teď už konečně k tomu, co tam 🙂

 

Bike Park Kopřivná – to bylo to hlavní, o co nám šlo. Z mého úsudku – jako málo zkušené trailové jezdkyně, je to fajn místo, kde si adrenalinovou jízdu mohou vyzkoušet i méně zdatní cyklisti. Já jsem letos nejezdila, protože hlídat špunta je stále třeba, ale ostatní si to moc užili. Nahoru Vás pohodlně vyveze sedačková lanovka, dolů už můžete vybrat trasu podle své zdatnosti. 

Trasa Family 1 + 2 jsou vhodné i pro rodiny s dětmi klidně i na koloběžce. FunTrail nabízí uhlazený povrch, pár boulí i klopenek a užije si ji i více zdatný jezdec. Zlepšovat techniku můžete na Spicy Freeride, Gravity line nabízí freeride jízdu v kanadském stylu a nejzkušnější jezdci si užijí na trati Down Hill. Naučit se bezpečně ovládat své kolo můžeme ve Skill Centru. 

 

Kola i bezpečnostní vybavení si můžete půjčit v místní půjčovně.

 

Parkování je zdarma a přenocovat se dá v kempu přímo pro Bike Parkem.

 

Permice doporučuji nakoupit on-line, nejlevněji vyjde phone ticket – ale pozor, musíte mít chytrý telefon, jinak lze koupit permici přes e-shop a v kiosku si ji vytisknout, nebo klasicky za pokladně za plnou cenu.

 

Bike Park Kopřivná

Nahoru se dostanete v klidu i s kočárkem, tak jako my, dolů jsme šli pěšky po trase Family 1 a cestou se zastavili na pivo a hřiště v hotelu Brans. Mají i venkovní bazén, takže plavky s sebou!

 

Další den jsme se vydali i s kočárkem autobusem do Karlovy Studánky. Zastávka busu je pár minut od ubytka a BikeParku, cesta trvala necelých 10 minut a stála 24 Kč. Parkovné vychází na celý den 130 Kč, nebo 50 Kč na hodinu. Nám bohužel nepřálo počasí, takže jsme se schovali do pitného pavilonu, ochutnali místní lahodný mok v podobě minerálního pramenu a pozorovali lázeňské šviháky. Když déšť ustal, vydali jsme se na procházku, tentokrát jsme vynechali dětská hřiště a prošli místní obchůdky. Na oběd jsme zašli do Letních Lázních, kde dobře vaří a ještě mají dětský koutek – sen každé matky na cestách. Tohle městečko je prakticky nejvýše položené lázeňské místo v ČR a kvalita vzduchu je srovnatelná s tím alpským, takže dýchejte z hluboka. Tohle místo mám moc ráda, cítíte tady ten klid a krásnou lázeňskou atmosféru spojenou s nádhernou přírodou.

 

Karlova Studánka a okolí je rájem nejen pro pěší trasy, i na kolech si tu užijete, v zimním období zase vedou lyže a běžky. Vydat se můžete i na nedaleký Praděd, opět bud autobusem – což je nejlevnější a nejekologičtějšíí varianta, hned po té pěší. Případně můžete zaparkovat na dolním parkovišti a nechat se vyvést busem, nebo dojet až na Ovčárnu, ale tady počítejte s poplatkem 800 Kč za vjezd. Po všech výšlapech a výletech si můžete odpočinout ve wellness, užít si masáž, nebo bahenní zábal z bahna přímo z Karlovy Studánky.

 

Karlova Studánka

A vzhledem k tomu, že jsme tu byli jen na prodloužený víkend, čas zase utekl jak voda a cestou zpátky jsme se ještě stavili na rozhledně v obci Dolní Moravice, část obce Nová Ves. V lokalitě Na Vyhlídce tu postavili 31,5m vysokou rozhlednu s nádherným výhledem do Jeseníků. Parkovat můžeme zdarma přímo u rozhledny. Vstup je pro dospěláka 20 Kč a cestou nahoru si můžete odpočinout v mezipatře prohlídkou výstav na různá témata. To, co sem natáhlo nás, je úžasné dětské hřiště, kde se vyřádí malí i velcí dobrodruzi.

 

Rozhledna

V nedalekém okolí jsou další trailové trasy v Karlově a Koutech nad Desnou, kde můžete jízdu spojit i s návštěvou vodní elektrárny Dlouhé Stráně. Za návštěvu stojí i termální lázně Velké Losiny, nechvalně proslulé čarodějnickými procesy. Těch míst je tu hodně, nudit se nebudete, teď záleží na Vás a i obsahu Vaší peněženky. Protože třeba takový rodinný výlet na Dlouhé Stráně s lanovkou a vší parádou je mnohé docela luxus.

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *